Pääskyjen historiikki tekeillä

Nyt on hyvä aika kaikkien Pääskyjen jäsenten muistella menneitä! Pääskyjen hallitus on tehnyt päätöksen yhdistyksen ja Juuttiputiikin historiaa esittelevän kirjan julkaisemisesta. Kirjahankkeesta vastaa Pääskyjen valitsema toimituskunta ja se rahoitetaan haettavilla apurahoilla ja jo saaduilla lahjoituksilla.

Kirjan lähdeaineistoina tulevat olemaan arkistoaineiston, tutkimusten, lehtiartikkelien ja valokuvakokoelman lisäksi jäsenten ja aktiivien haastattelut.  Haastattelut aloitetaan tulevan kesän aikana. Tavoitteena on löytää haastateltaviksi eri aikoina ja eri tavoin toiminnassa mukana olleita. Jos sinulle tulee mieleen sopivia ihmisiä, lähetä heidän yhteystietonsa yhdistyksen sähköpostiin (putiikki(at)juuttiputiikki.fi). Voit myös tarjoutua itsekin haastateltavaksi!